piątek, 13 stycznia 2012

Jak skutecznie przekonywać ?

Jak skutecznie przekonywać ?

Perswazja (łac. persuasio) - sztuka przekonywania kogoś do własnych racji. Różni się od manipulacji tym, że przekonanie danej osoby do czegoś nie zaszkodzi jej w późniejszym czasie. Perswazja opisywana jest również często jako jedna z metod retoryki, bądź jedynie jako nawiązanie do "tradycji retorycznej".

Ale czy to wystarcza ? Czy to jest jedyna trafna metoda ? Co jeśli ktoś nie ma tego czegoś ? Są tacy na których perswazja nie działa ?
Jak postępować z uparciuchem ?

Pytania te są spowodowane jedną rzeczą ... mam problem z przekonaniem kogoś do tego aby zgłosił się do lekarza w związku z dziwnymi wynikami badań krwi.
Mimo tego, że dostała zawiadomienie o złych wynikach badań to nie chce odwiedzić lekarza.
Nie wiadomo dokładnie na czym polegają te złe wyniki badań i czy to rzeczywiście coś poważnego .. ale jednak to jakiś sygnał, że coś może być nie tak. Pomijam już jej ostatnie złe samopoczucie .. senność itp itd.

Próbowałem jakoś lekko i delikatnie skłonić ja do sprawdzenia tej sprawy. Próbowałem raz, próbowałem drugi no i trzeci. W efekcie dostałem prosty komunikat - "Nie lubię jak ktoś się wtrąca w moje sprawy. "
Wytłumaczyłem jej, że to nie chodzi o to czy się wtrącam czy nie ... poprostu mi na niej zależy i na jej zdrowiu też - więc próbowałem jej to wytłumaczyć. Mówiłem jej o tym już wiele razy ...
Według niej, takie zainteresowanie i troska o jej osobę jest dla niej niecodzienna sprawa.
W pewnym sensie już była przekonana do tej wizyty u lekarza .. pomogła w tym koleżanka - wiadomo dziewczyny zawsze się jakoś dogadają. Jednak kiedy przyszedł czas to znalazła sobię wymówkę .. klasyka.

Najbardziej jednak mnie zdziwiło mnie gdy powiedziała " Że ona może podejrzewać o co chodzi .. i może woli nie wiedzieć." Chociaż jakoś mi się nie wydaje to prawdą ...

Znalazłem w internecie ciekawy artykuł dotyczący - odwróconej psychologii wykorzystywanej do przekonywania innych ... może gdyby to umiejętnie wykorzystać ...

A tak poza tym to przypomniał mi się mój stary rysunek, który teraz idealnie opisuje mój nastrój


5 komentarzy:

 1. Nie baw się w psychologa, to nigdy nie wychodzi... efekt odwrócenia, o którym mówiłeś, to coś w stylu "No tak, na pewno tego nie zrobisz" "Bo sie boisz" itd... sprowokowanie do działania.
  Zastanów się DLACZEGO ona nie chce robić badań. Powody są dwa, albo naprawdę ma gdzieś to, co się dzieje z jej zdrowiem (ale wtedy powinno się raczej zastanowić, czy dziewczyna nie ma początków depresji, co łączy sie z obojętnoscią i sennością) albo boi się otrzymanych wyników.
  Ludzie (a zwłaszcza kobiety!) mają tendencję do unikania problemów- czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Pewnie dziewczyna myśli: "A jeśli badanie pokaże coś strasznego? Lepiej nie wiedzieć.". Przekonuj ją nie ciągłym nagabywaniem. Postaraj się wytłumaczyć, że najgorsza prawda jest lepsza od niepewnosci; a jakakolwiek choroba im wczsniej wykryta tym łatwiejsza jest do wyleczenia.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. przeczytałem przed chwilą twoje posty i jakoś nie trudno się było domyślić że kilka rozkmin był na temat tej samej osoby.Sam dość długo byłem w nieudanym związku a jest jedna banalna maksyma którą już pewnie słyszałeś: " pozwól odejść a jeżeli kocha to wróci". Z własnego doświadczenia wiem że jeżeli odejdzie to sam przemyślisz pewne sprawy i może dojdziesz do konstruktywnych wniosków.

  I tak abstrahując od tematu, muza bardzo dobra.

  OdpowiedzUsuń
 3. no ktoś kto uważnie czyta to łatwo się domyśli :)

  a muzyka rzeczywiście dobra, miło że zwróciłeś uwagę anonimie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Walcz, myślę, że warto, może zastraszenie pomoże... Na moją mamę i babcię na przykład prawie nic nie działa, próbowałam już wielu chwytów... Ew, że po co ma mnie zostawiać za szybko... To smutne i trudne do powiedzenia ale są efekty czasami, w sumie to pomaga. Smutne ale prawdziwe...
  Chodzi o kobietę? widzisz, kobiety lubią jak się je przekonuje, ale jak to nie zadziała ( w sensie, przekonywanie) możesz sprobowac tego pierwszego...

  Bird-of-prey.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak skutecznie przekonywać? nie wiem ja po prostu jakoś to zawsze robię i się udaje zazwyczaj... Siła argumentu . Nie ma idealnego sposobu na zmianę zdania każdy jest inny i do każdego trzeba wypracować inny sposób przekonywania. Ale jeśli chodzi o zdrowie to zastosowałabym wszystkie znane mi techniki aby cel osiągnąć... w końcu co jak co ale ze zdrowiem żartów nie ma..

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń